Ostrov Kalymnos

Ostrov Kalymnos ve východní části Řecka se nalézá v Egejském moři nedaleko tureckého pobřeží a je čtvrtým největším ostrovem řeckého souostroví Dodekanesos (někdy též Dvanáctiostroví). Největšími ostrovy Dodekanés jsou Rhodos, Karpathos a Kos.

Může se chlubit především svojí zářnou historii, o čemž svědčí hezká řádka nejrůznějších historických památek, jež jsou rozesety po celém území ostrova. Kromě nich turistům na dovolené nabízí pobřeží Kalymnosu velké množství takřka dokonalých pláží a útulné ostrovní vesničky vábí své návštěvníky k romantickým večerním procházkám. Kalymnos je též známý pěstováním mořských hub a díky atraktivním lezeckým trasám jej hojně vyhledávají horolezci.

Leží nedaleko tureckého pobřeží, na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros. Je hojně zarostlý bujnou vegetací a jeho povrch je poměrně kamenitý. Na západním pobřeží se nacházejí malebné zastrčené zátoky a pláže, východ Kalymnosu je spíše pustinou. Celková rozloha ostrova činí asi 100 kilometrů čtverečních. Zdejší klima je typicky středomořské a během hlavní sezóny se turisté mohou během své dovolené na Kalymnosu vyhřívat na břehu šumícího moře při teplotách kolem 30°C. Déšť tady prakticky neznají, takže návštěvníci ostrova mají téměř jistotu, že jim jejich dovolená v Řecku neproprší.

Hlavním městem Kalymnosu je Pothia, někdy též nazývaná stejně jako celý ostrov jednoduše Kalymnos. Právě v tomto městě je prakticky všude znát, že Kalymnos se nachází v samotném centru lovu mořských hub. Během pěších výletů tu návštěvníci a turisté na dovolené narážejí na spousty obchodů a obchůdků, které tento suvenýr prodávají. Jen je důležité se nenechat oklamat a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba má tmavou barvu a značný počet průduchů.

Kalymnos však nabízí řadu dalších míst, která stojí v čase letní dovolené v Řecku za návštěvu. Za všechny je třeba zmínit například dřívější hlavní město Chorio se starodávným hradem a troskami starobylého kostela.

Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím, hezkým zážitkem je i návštěva nedalekého ostrova Telendos. Pro horolezce je ovšem jeho návštěva přímo povinností. Nachází se zde přes 40 sektorů a vhodná doba ke sportu je jaro. Prudké skály z vápence sem lákají na aktivně prožitou dovolenou odvážlivce a příznivce sportovního horolezectví z celého světa.