Messonghi, Korfu

Korfu (někdy nazývaný též Kerkyra) v Jónském moři patří k oblíbeným destinacím nejen mezi turisty z České republiky. Cesta na ostrovy v Jónském moři na západě Řecka je kratší než k ostrovům v moři Egejském, počasí je tady klidnější a mírnější. Vedle Korfu náleží k Jónskému souostroví též oblíbené ostrovy Zakynthos, Kefalonia, Lefkada, Ithaka a několik dalších menších ostrůvků.

Korfu je sportu zaslíbený ostrov a turisté na dovolené zde mohou, vedle obligátního slunění a koupání se v čistém moři, trávit čas například plachtěním nebo jízdou na windsurfingu. K dalším oblíbeným činnostem ale patří také pěší turistika, jízda na horských kolech, cykloturistika, pořádají se tu jezdecké výpravy po klidných cestách olivovými háji a na západním pobřeží si na své přijdou hráči golfu.

messonghi-pobrezi

Na východním pobřeží, jehož jakýmsi centrem je letovisko Messonghi, je hned několik míst, která stojí během dovolené na Korfu za návštěvu. Jižním směrem od hlavního města se u vesničky Gasturi nachází odbočka k paláci Achillion. V 90. letech 19. století ho tady nechala vybudovat rakouská císařovna Alžběta, řečená Sisi, jako svůj letohrádek. Dále na jih pak následuje letovisko Benitses s krásnou historickou čtvrtí a zalesněnými svahy v pozadí.

Po vesničkách Moraitika a Messonghi vede klikatící se silnice k vesnici Bukari s malebným přístavem a spoustou taveren a rybích restaurací podél pobřeží. V Messonghi byl mimochodem zcela nedávno otevřen nový a moderní hotelový areál, ve kterém nechybí bazény a tobogány, dětská hřiště a upravené zahrady. Všechny hotely v Messonghi byly postaveny jen kousek od pláží, takže turisté na dovolené se k moři nemusejí dlouze trmácet.

korfu-messonghi-plaz

Po 10 kilometrech za Bukari následuje městečko Lefkimmi, které je považováno za jedno z vůbec nejautentičtějších míst na celém ostrově. Historické jádro rozděluje kanálem na dvě části a v křivolakých uličkách dodnes stojí řada starobylých kostelíků.

Stejnojmenné hlavní město ostrova s historickou čtvrtí Campiello plnou rezidencí z doby vlády Benátčanů je ideálním místem pro večerní procházky. Návštěvníci ostrova svou procházku většinou začínají na pobřežní promenádě Spianada, kde si Francouzi vybudovali kolonádu jménem Liston, aby jim připomínala pařížskou třídu Rue de Rivoli. Na severním konci promenády se nachází palác sv. Michala a sv. Jiří, bývalé sídlo britských vysokých komisařů.

korfu-pohled-more

Na severní straně města, hned vedle Starého přístavu, se tyčí Nová pevnost a hned za ní se rozkládá Nový přístav, odkud dnes vyjíždějí obchodní lodě i trajekty. Lodí je možné se několikrát denně dostat do města Igumenitsa na řecké pevnině, rychlé čluny jezdí také na nedaleké Paxi. Ze vzdálených přístavů sem připlouvají lodě z italských přístavů Brindisi, Bari a Benátkek a okřídlené čluny spojují ostrov s albánským přístavem Saranda.

Ve většině letovisek, a nejinak je tomu i v Messonghi, je možné si vypůjčit osobní auto nebo motocykl a na vlastní pěst se vydat i za vzdálenějšími památkami, na které je hlavně korfské vnitrozemí skutečně bohaté.