Ostrov Ithaka

Ithaka je ostrov nedaleko západního pobřeží Řecka, který spolu s ostrovy Zakynthos, Lefkada, Kefalonia a Korfu náležejí ke skupině Jónských ostrovů. A i přesto, že náleží spíše k malým ostrovům (jeho rozloha činí pouze necelých 100 kilometrů čtverečních), je možné si zde na dovolené dokonale odpočinout a strávit tady několik velmi příjemných dní volna. Na délku sice měří Ithaka jen asi 30 kilometrů, ale i tak přímo nabádá k detailnímu poznávání ostrovní krajiny ať už ze sedla jízdního kola, po svých nebo z poza volantu vypůjčeného automobilu.

Kefalonia, která je populárnější než Ithaka, se od ní nachází pouhé 4 kilometry. A protože na Ithace samotné není mezinárodní letiště, na kterém by mohli přistávat letadla s turisty, mířícími na Ithaku na dovolenou, většina návštěvníků Řecka, přijíždějících na Ithaku, se sem přepravuje z Kefalonie lodí. Lodí je možné se z Ithaky dostat též na nedalekou Lefkadu, všeobecně proslavené Korfu či dokonce na řeckou pevninu do přístavu Patras.

Ithaka nepatří mezi příliš turisticky vytížené a navštěvované ostrovy. Díky tomu si neustále drží svůj osobitý charakter a hlavně permanentní pohodu. Pro své vhodné podnebí je Ithaka známá zdejší neustále zelenou a bující přírodou a turisté, trávící dovolenou na Ithace, tady v hojné míře najdou borovice, vinice, olivy a cypřiše.

K poznávání Ithaky si lze, kromě nejrůznějších aut a skůtrů, zapůjčit motorový člun. Na něm je pak možné nejen objet ostrov kolem dokola, ale též se vypravit na nedaleké sousední ostrovy. Na nich čeká na návštěvníky klid, pohoda a prakticky žádní turisté. Co víc se dá od dovolené na některém z mnoha ostrovů v Řecku očekávat? A jako třešnička na pomyslném dortu je pak skutečnost, že jsou téměř všechny ithacké pláže oceněny modrou vlajkou za kvalitu vody.

Na aktivní jedince, kteří už se dosytosti nabažili místních pláží a moře, čekají na Ithace historické památky a okouzlující krajina typická pro Středomoří. Vrcholným zážitkem je cesta na nejvyšší horu Niritos nebo horu Merovigli. Na celé řadě míst lze spatřit typické středomořské kostelíky, jež jsou rozmístěny téměř na každém ostrově v Řecku.

Na nákupy je dobrou volbou vypravit se do přístavu a současně hlavního města ostrova. Podél hezké zátoky se krčí řady pestrobarevných domků, obchůdků se suvenýry a kaváren s občerstvením. Pro labužníky, vyžívající se v atmosféře ostrovů Středozemního moře, pro ty, co hledají odpočinek a relaxaci nebo dokonce neoblomné romantiky je Ithaka ideálním místem ke strávení letní dovolené u řeckého moře.