Ostrov Kos

Řecký Kos, jež je mezi turisty, kteří se v egejských ostrovech jak se říká vyznají, známý také jako Hippokratův ostrov, se nachází na jihovýchodě Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanésy. K nim patří i další, turisticky známé ostrovy, jako kupříkladu Rhodos nebo Karpathos, které leží jižním směrem od Kosu. Slavný řecký lékař Hippokratés, který bývá považován za zakladatele moderní medicíny, se právě na Kosu před více než 2.5OO lety narodil.

Kos je podlouhlého tvaru a rozkládá se na ploše necelých 300 kilometrů čtverečních. Táhne se v délce 50 km a jeho šířka kolísá mezi 2 – 10 km. Žije zde téměř 30 tisíc ostrovanů, z nichž většina pracuje na poli cestování. Má tedy všechny předpoklady zajistit turistům dokonalé podmínky pro to, aby jejich dovolená u moře v Řecku splnila všechna jejich očekávání.

Siluetu Kosu utváří, na rozdíl od zbývajících řeckých ostrovů, v první řadě nížiny. Jediné ostrovní horstvo, Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží Kosu. Nejvyšší hora Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 m. Za vznikem ostrova stojí sopečná činnost a proto se tady nalézá hezká řádka termálních pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidské tělo. Dovolená v koských letoviscích tak často připomíná pobyt v lázních.

Kos má velmi příznivé podnebí a příjemná dovolená na jeho plážích je prakticky zaručena. Návštěvníky sem přivádějí především právě ony dlouhé písečné a oblázkové pláže s nikterak prudkým vstupem do příjemně prohřátého moře, působivá subtropická fauna a flora, romantické vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas a také velké množství historických památek, které mohou o dovolené poznávat.

Především hlavní město Kos, proslavené středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá vyhledávaným místem turistů, kteří sem směřujících na dovolenou za poznáním jeho historie a kultury. Nejznámějšímu lékaři dějin byla věnována asi nejproslulejší památka Kosu, působivý Asklépion. Ten se ve starověkém Řecku stal tehdejší nejvýznamnější zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Kos ale nežije pouze svou slavnou historií, ale též dnešními dny. Možnost nakoupit si najdou turisté v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení ve velkém množství barů, restaurací a taveren.

Řecký Kos bývá obvykle volen jako výchozí místo pro výlety do Bodrumu v Turecku, který je od pobřeží ostrova vzdálen pouhé 4 km.