Ostrov Rhodos v Řecku

Bájný ostrov Rhodos patří do skupiny Dodekanéských ostrovů v západní části Řecka, mezi nimiž je ostrovem největším. V celořeckém měřítku je pak Rhodos čtvrtým největším ostrovem po Krétě, Evii a Lesbosu.

Břehy ostrova jsou omývány Egejským mořem ze severu a Středozemním mořem v jižní části. Mezi severním cípem Rhodu a tureckou pevninou leží necelých 10 kilometrů široký průplav. Lidmi, toužícími během letní dovolené hlavně po odpočinku, je Rhodos velmi často volen jako místo pro dovolenou u moře nejen kvůli svým památkám, ale též kvůli konstantnímu příjemně teplému klimatu.

V severní část bývá často větrno, a proto sem obvykle vyrážejí příznivci windsurfingu a kiteboardingu. Písečných pláží je v této části ostrova pouze několik, většina z nich jsou oblázkové a kamenité. To, že se zde na plážích nenachází písek, je ale stejně tak důvodem, proč je u severní části Rhodu mořská voda tak nádherně čistá a přímo ideální k potápění nebo šnorchlování.

Na obdivovatele památek čekají v průběhu jejich dovolené na ostrově Rhodos hned 2 torza hradů Kritini a Monolithos. Z obou je překrásný výhled na mořskou hladinu a okolní ostrůvky. Při návštěvě hlavního města ostrova se určitě vyplatí navštívit geograficky zajímavé místo, kde se střetávají vody Egejského a Středozemního moře.

Na východním pobřeží Rhodu se nacházejí především písčité pláže. Právě proto tady bylo postaveno daleko více hotelů a dalších ubytovacích zařízení než na západním pobřeží ostrova Rhodos. Písčité pláže vyhledávají kvůli dovolené převážně rodiny s dětmi, protože poskytují pozvolný vstup do moře.

Podél pobřeží Rhodu si lze v čase letní dovolené v Řecku vyzkoušet spoustu vodních sportů a zábavných atrakcí, jako je let na padáku za motorovou lodí nebo jízda na banánu. Mezi nejpopulárnější střediska východního pobřeží patří Lindos, Faliraki a Kolymbia.

Byla by škoda nevidět, jak vypadá pěkná dlouhá písečná pláž Tsambika, asi nejznámější pláž ostrova Rhodos. Důvodem je skutečnost, že se u ní nenachází žádný hotel, a turisté na dovolené se na ni dopravují zapůjčenými automobily či mopedy. Na pláži se ovšem nachází vše pro strávení hezkého odpoledne na dovolené, jako jsou restaurace a bary. A pochopitelně zde nechybí sprchy.