Ostrov Ios v Řecku

Mezi nejnavštěvovanější ostrovy Řecka patří Ios. Náleží ke Kykladskému souostroví a nachází se v Egejském moři, obklopen dalšími známými řeckými ostrovy Santorini, Naxos a Paros.

Ze Santorini vyplouvá každý den k Iosu pravidelná trajektová doprava, neboť na ostrově Ios zatím nebylo vybudováno letiště. A i když rozloha Iosu činí jen něco málo pod 100 kilometrů čtverečních, je Ios velmi hojně navštěvován turisty, kteří chtějí na některém z řeckých ostrovů strávit svou zaslouženou letní dovolenou u moře, hlavně kvůli své krásné přírodě, úžasným plážím a bezstarostnému stylu zdejšího života. Ostrovanů trvale žije na Iosu jen něco málo okolo 2.000.

Lodě se z ostrova Ios vydávají také na cestu do Athén, krétského Heraklionu nebo k dalším okolním ostrovům. Hlavní město Iosu je Chora, která se nachází na jeho západním pobřeží.

Dříve bylo na ostrově Ios hlavním způsobem obživy zemědělství, v v posledních desetiletích se ale nejdůležitějším odvětvím ostrovního hospodářství stává cestování a služby s ním spojené. Cestovatelé, jež na ostrov přijíždějí prožít svou dovolenou v Řecku, hledají především klid a soukromí a to jim ostrovní pláže se zlatavým pískem v hojné míře nabízejí.

Do hlavního města sice mají automobily vjezd zakázán, na oplátku je ideálním místem pro příjemné procházky křivolakými uličkami. Chora se vyznačuje architekturou starého Řecka, jejímiž dominantními poznávacími znaky jsou čistě bílé, ve většině čtyřhranné, domky. Ve městě se také nachází spousta kavárniček, restaurací, taveren a též obchůdků se suvenýry.

Při okraji Chory, nedaleko pobřeží, se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Kousek od nich leží přírodní amfiteátr, ve kterém se pořádají nejrůznější kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny leží po celém ostrově Ios a jsou jeho jakýmsi symbolem.

Ostrovní pláže jsou údajně ty nejhezčí nejen v Řecku, ale dokonce v celé Evropě. Turisté mohou během své dovolené v poklidu odpočívat a vystavovat své tělo slunci na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda navíc láká potápěče k prozkoumávání podmořského života.

Moderní ubytovací kapacity byly nedávno postaveny především v blízkosti střediska Mylopotas. Město leží jeden a půl kilometru od Chory a ke skvělé relaxaci nabízí více než kilometrovou pláž.