Kréta

Kréta není jen nejrozlehlejším řeckým ostrovem, ale je též s největší pravděpodobností nejrozmanitějším. Krásné moře, divoká horstva a celá řada dalšího bohatství přitahují každou sezónu na Krétu na dovolenou do Řecka velké množství cestovatelů nejen z kontinentální Evropy, ale z celého světa.

Legendy tvrdí, že právě na Krétě se v dávných dobách narodil nejvyšší z bohů Zeus. Není ale jediným bohem, jež má na ostrově Kréta svůj původ. Své stopy zanechaly na Krétě také bohyně Evropa, Ariadna a spousta dalších.

Rozmanitost Kréty ovšem nesouvisí pouze s dávnými bájemi. I svou polohou poskytuje Kréta turistům na dovolené v Řecku jednu raritu: cestovatelé si na Krétě mohou zaskotačit hned ve 2 mořích. Sever Kréty omývají vlny Egejského moře, naproti tomu jih Kréty už patří k Libyjskému moři.

Geograficky se řadí Kréta (například spolu s ostrovy Karpathos či Rhodos) k těm jižně situovaným, a proto i k nejteplejším výspám Evropy. Jistota hezkého klimatu a slunečního svitu po celý den v průběhu letní dovolené je zde skoro absolutní. Během sezóny tady prakticky neprší a teploty se pohybují přes 25 stupňů.

Na jih ostrova Kréta míří na dovolenou především akční jedinci, kteří dlouho nevydrží na jednom místě. Nenachází se zde totiž hromady pláží, ale na druhou stranu hornatý terén přímo vybízí k trekkingu a lezení po zdejších skalách a útesech. Skály tady končívají až u mořské hladiny a turistům, kteří vystoupají až na vrchol, nabídnou působivé výhledy do okolí a na temně modrou mořskou hladinu, táhnoucí se od ostrova až daleko za horizont.

Sever Kréty zase dokonale sedne těm návštěvníkům, kteří touží o dovolené především po pohodě a odpočinku na plážích s jemným pískem a rádi si užívají sluníčka. Pro turisty, kteří na Krétu přiletí relaxovat, je severní část ostrova doslova rájem na zemi. Ke všemu na jihu Kréty se nachází hezká řádka míst, jež jsou dokonalým místem pro potápění. Působivé klidné zátoky a místní vesničky navíc přirozenost ostrova jen podtrhují a dovolená, strávená na Krétě, patří k nejhezčím zážitkům z pobytu v Řecku.