Ostrov Naxos

Řecký ostrov Naxos, který se nachází v Egejském moři v souostroví Kyklady, asi na půli cesty mezi řeckou pevninou a Tureckem, je pro svůj půvab a osobitou atmosféru v posledních letech stále oblíbenějším a populárnější turistickou destinací a dovolená v jeho letoviscích je stále žádanější. Ve zdejších hotelích a penzionech tráví pravidelně čas odpočinku tisíce turistů z celého světa. Turisty, připlouvající na ostrov kvůli prožití letní dovolené lodí a nikoliv obvyklejší leteckou dopravou, již z dálky upoutá světoznámý symbol Naxosu. Jde o ostrovní dominantu, známou Portaru. Portara je velký mramorový portál nikdy nedokončeného chrámu zasvěcenému bohu Apollónovi.

naxos-pristav

Naxos je svou rozlohou něco málo přes 420 kilometrů čtverečních největším z kykladských ostrovů a trvale zde žije necelých 20.000 obyvatel. Mezi Kyklady se řadí též ostrovy Mykonos či Santorini, správně však nazývaný Thera. Když ale letní dovolená v Řecku vrcholí a zájezdy do Řecka jsou v plném proudu, počet lidí na ostrově se samozřejmě rapidně zvyšuje. Centrem ostrova je živé městečko Naxos, které turisté během dovolené na Naxosu rádi navštěvují především kvůli jeho velkému množství restaurací, kaváren a obchůdků, které se táhnou podél přístavu.

Naxos je také bohatý na archeologické nálezy z doby starověku a tak se tady strávená dovolená stává velmi zajímavou pro všechny příznivce a zájemce o historii Řecka. V té době šlo o prosperující území nezávislé na vlivu Atén. Prakticky veškeré nálezy z Naxosu si lze prohlédnout ve zdejším muzeu. Prostory muzea překypují sbírkami, které jsou navíc ještě neustále doplňovány o nové exponáty z místních nalezišť.

Ve starověku byl Naxos známý jako centrum kykladské kultury, ve středověku byl zase významným obchodním centrem a svůj vliv v oblasti Egejského moře si udržel i za nadvlády Benátčanů. V tomto období na ostrově Naxos vzkvétala těžba a export mramoru. Od roku 1832 je pak politicky součástí Řecka a v současnosti patří k velmi žádným místům pro letní dovolenou u moře.

naxos-brana

S ostrovem Naxos se pojí také celá řada mýtů a bájí a v čase dovolené na Naxosu budou na jejich stopy turisté narážet téměř na každém kroku. Nejznámějším z nich je bezesporu příběh Thésea a Ariadny. Do řeckého hrdiny Thésea, který se vydal na Krétu do labyrintu zabít mocného Minotaura, se zamilovala dcera krále Mínóa Ariadna. Théseovi pomohla pověstnou nití dostat se po vítězném boji z bludiště. Theseus ji ale právě na tady, na ostrově, opustil, protože se zamiloval do její mladší sestry Faidry. Ariadna jeho zradu neunesla a podle některých pramenů spáchala sebevraždu, podle jiné verze se zase stala manželkou boha Dionýsa, patrona ostrova.

V současnosti přijíždějí turisté na zájezdy na Naxos především kvůli příznivému teplému podnebí a nádherným plážím na západním pobřeží ostrova. Dovolená na Naxosu, prožitá na některé ze zdejších plážích, se pak řadí k těm nejhezčím zážitkům z Řecka. Mezi ty nejznámější patří Alyko, Orkos, Plaka, Agia Anna, Agios Prokopios a Agios Georgios. Na své si zde přijdou jak příznivci a milovníci nejrůznějších vodních sportů, jako je windsurfing a kiting, tak také příznivci poklidného odpočinku na plážích u šplouchajících vln moře, kteří si mohou v pohodlném plážovém lehátku plně vychutnat relaxačí dovolenou v Řecku.

naxos-plaka

Pokud je dovolená na Naxosu volbou, jak prožít v Řecku dny volna, lze k poznávání vnitrozemí ostrova, kromě organizovaných výletů, využít i levnou a dobře fungující autobusovou dopravu, popřípadě si vypůjčit osobní auto nebo malý motocykl. Naxos je také významnou lodní křižovatkou Egejského moře a ideálním výchozím místem pro poznávání kykladských ostrovů jako je bájné Santorini, Paros, Syros, Mykonos nebo Ios.