Ostrov želv Zakynthos

Prý nejkrásnějším ostrovem z celého Jónského souostroví je ostrov Zakynthos. Dal by se bez zbytečných slov někomu přiblížit jako kvetoucí kus země uprostřed moře plný zeleně, na němž se krčí romantické horské vesničky a celá řádka klášterů. Hlavní město ostrova se jmenuje stejně jako ostrov sám, tedy Zakynthos. Jméno pochází z označení divokých hyacintů, které tu na ostrově každým rokem na jaře kvetou prakticky všude.

Vedle Zakynthosu jsou součástí Jónského souostroví i další, turisticky známé ostrovy Lefkada, Kefalonia, Ithaka a Korfu. Všechny leží nedaleko západního pobřeží Řecka a mezi turisty, kteří se chystají strávit dovolenou v některém z letovisek v Řecku, jsou velmi populární.

Na Zakynthosu jistě nebude dlouhá chvíle těm, kteří mají rádi přírodu a její poznávání. Známou raritou ostrova je pláž Xyngia. Jde o nevelkou oblázkovou pláž, u které vyvěrá pod mořskou hladinou značné množství síry. Voda má u pobřeží bělavou barvu, je velmi cítit sirnatými sloučeninami a má balneoterapické účinky.

Romantici naproti tomu míří během dovolené na ostrově Zakynthos ke skalám Mizithres, jež hrají svůj důležitý part v bájích o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva údajně zajišťuje lásku do konce života.

Na Zakynthosu se také nachází nejrozsáhlejší ZOO v této části Řecka. K vidění jsou tady desítky druhů živočichů od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný Askos a jeho návštěvu by si neměl o dovolené na ostrově Zakynthos nikdo nechat ujít.

K lenošení doslova lákají ty nejpřitažlivější pláže s sněhově bílým pískem. Tou nejpopulárnější a nejfotografovanější je Navagio (nebo též pláž Ztroskotání), na níž se turisté mohou vyřádit v blankytně zbarveném moři, ze kterého mohou až bolet oči.

Největší raritou ostrova Zakynthos je však zřejmě želva Caretta Caretta. Ta na Zakynthos každoročně naláká na dovolenou celé zástupy natěšených turistů, neboť se na zdejším pobřeží v průběhu léta rozmnožuje a klade do písku svá vajíčka.

Vzhledem k velké návštěvnosti ostrova se však stala vymírajícím druhem a je přísně chráněná. Setkání s těmito živočichy nabízí jižní část Zakynthosu, ale je nutné si uvědomit, že právě kvůli jejich výskytu jsou zde zakázány jakékoli vodní sporty. K místům, kde se želvy vyskytují, se každý den pořádají i výpravy lodí a návštěvníci si tak mohou vychutnat plavání vedle těchto vzácných živočichů.