Ostrov Evia v Řecku

Ostrov Evia je situován v Egejské moři a je druhý v pořadí co do rozlohy nejen v této oblasti, ale v rámci celého Řecka. Jen pro zajímavost, největším řeckým ostrovem je Kréta a třetí místo za Evií náleží ostrovu Lesbos. Nalézá se u jeho východního pobřeží a je též součástí Sporadského souostroví. Délka ostrova Evia je necelých 180 kilometrů a počet obyvatel na ostrově se blíží 220.000.

Dominantou ostrova Evia je vrcholek Dirfys s výškou 1750 m, který je současně nejvyšším ostrovním bodem. Povrch ostrova je povětšinou hornatý, což jistě ocení všichni vyznavači turistiky a pěších procházek. S pevninským Řeckem je Evia spojena řadou mostů, k přepravě je však možné využít i trajekt. Cesta lodí trvá jen 45 minut.

Oblíbené středisko Pefki je pojmenováno po borovicích, které rostou po celé Evii a turistům na dovolené v Řecku skýtají příjemný stín jako štít před sluníčkem. V letovisku najdou dovolenkáři vše, co ke strávení klidné dovolené potřebují. Nacházejí se tady čisté pláže, průzračně modré moře, pěší zóny s bary a místními hospůdkami. Leží tu také malebný přístav a dovolená tady je prototypem dovolené na řeckých ostrovech. Navíc se zde v hlavní sezoně každý den pořádají trhy, kde se dá koupit čerstvé ovoce, zeleninu a čerstvě vylovené ryby.

Poznávacím znamením tohoto městečka je dlouhá pláž, kde si mohou turisté na dovolené vypůjčit slunečníky a lehátka. Pláž je písčitá a dovolená se tu bude líbit i rodinám s malými dětmi. Někde však jsou kamínky, které postupně přechází do větších kamenů a skal. Pláž odděluje od Pefki široká promenáda, která je ideální pro dlouhé procházky. Strávit nějaký čas mohou návštěvníci ostrova Evia v některé z místních restaurací a vychutnat si pohostinnost místních obyvatel.

Hlavní město Evie nese název Chalkida a v současnosti zde bydlí kolem 50.000 ostrovanů. Nachází se tu průmyslový přístav, jež je zajímavou atrakcí pro rekreanty, které dovolená na Evii zavála až sem kupříkladu při toulkách po ostrově. Další zajímavostí je průplav Evripos, který má šířku jen 40 metrů. V samotné Chalkidě stojí za to absolvovat prohlídku historického jádra, muzeí či projít se po pobřeží, kde byly postaveny restaurace, kavárny a nejrůznější hotýlky.