Ostrov Lesbos (Lesvos)

V severovýchodní části Egejského moře, pouze 8 kilometrů vzdálen od tureckých břehů, se nachází 3. největší řecký ostrov Lesvos. Má rozlohu přes šestnáct set kilometrů čtverečních a jeho obyvatelstvo čítá téměř 85.000 ostrovanů. Co do velikosti řeckých ostrovů jsou před Lesbosem už jen Kréta a Evia.

Na ostrově Lesvos se nachází plodná zem a proto bývá ostrov též nazýván ostrovem oliv. Na olivovníky tady návštěvníci, kteří se rozhodli strávit na Lesbosu svou letní dovolenou v Řecku, budou narážet doslova na každém kroku. Hlavní město se jmenuje Mytilene a jeho návštěvníci si v něm mohou prohlížet torzo starého města, historickou architekturu, muzeum a množství různých kostelů.

Lesbos se během posledních několika let prakticky vůbec nezměnil a snaží se nepoddat se vlivu masového cestovního ruchu. Ale i tak se zde dají najít celkem pulzující a živá letoviska, ideální pro ty návštěvníky, kteří i během své dovolené požadují, aby to i v jejich volném čase, stráveném v Řecku, v jejich okolí všechno tepalo a žilo. Mezi všemi ostrovy v Egejském moři má Lesvos nejvyšší počet dní, kdy tady svítí slunce. Příjemnou skutečností pro dovolenou na Lesbosu je pak i skutečnost, že během léta se tu teploty obvykle drží mezi 35 a 40 stupni.

Lesbos je na většině svého území hornatý, ale ani tak není v žádném případě vyprahlý a suchý. Vznikl, stejně jako většina řeckých ostrovů, vlivem sopečné činnosti. Důkazem je několik miliónů let starý zkamenělý les, na který se turisté na dovolené na ostrově jezdí dívat na jeho západ. Na Lesbos též velmi často míří návštěvníci s problémy kůže a zažíváním, protože tyto nemoci jsou tady léčeny v přírodních lázních u letovisek Thermi, Eftalou a také v městečku Polichnitos.

Drtivá většina turistů ovšem Lesbos volí pro svou dovolenou hlavně pro jeho úžasné pláže. Řada z nich byla oceněna modrou vlajkou, což jen svědčí o tom, jak čisté opravdu místní pláže jsou. Z těch nejvyhlášenějších je třeba zmínit například Agios Isodoros, Kagia, Mylovos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri či Skala Kalloni.

Po celém dni, stráveném na vyhřátých plážích, je ideální zastavit se v některé ze zdejších taveren. S blížícím se západem slunce bývá dobrou volbou objednat si k večeři některý z celé řady chutných pokrmů z čerstvě ulovených ryb a pak se spolu s pohledem na lesknoucí se mořskou hladinu rozplývat nad jeho delikátní chutí.

Lesbos je též velmi populárním místem pro dovolenou mezi vyznavači pěší turistiky. Jen velmi zřídka lze totiž na tak malém kousku země jako je Lesvos najít tak půvabnou a pestrou přírodu jako právě zde. Mimo jiné je tady k vidění téměř 300 druhů ve volné přírodě žijících ptáků.