Plakias, Kréta

Jedno z nejoblíbenějších turistických letovisek na Krétě, vesnička Plakias, se nachází asi 20 kilometrů jižně od Rethymna na jižním pobřeží ostrova. Původně byla obec Plakias jen rybářskou osadou, situovanou v malé zátoce s krásnou písečnou pláží. Dnes však patří k nejhezčím letoviskům na středomořském pobřeží ostrova Kréta a je vyhlášená svými písečnými plážemi.

Centrum vesničky je situováno severně od nejdelší zdejší pláže, nedaleko původně rybářského přístavu. Protože nejde o nijak rušné letovisko a na dovolenou sem zatím nepřijíždí tolik turistů, návštěvníci prázdninového střediska Plakias zde budou moci prožít pohodový a klidný čas odpočinku. Podél přístavu byla vybudována příjemná pobřežní promenáda s několika tavernami a kavárnami, v nichž se mohou turisté během romantických procházek po setmění zastavit na něco dobrého k jídlu či na sklenku něčeho ostřejšího.

plakias-panorama

I když je vesnička Plakias poměrně klidným místem, ani příznivci noční zábavy se tu nebudou na dovolené nudit. Po setmění tady otevírá své brány několik barů a dalších nočních podniků a ty už se postarají o příjemnou a nenucenou zábavu až do ranních hodin.

Hlavním důvodem, proč však většina turistů právě do letoviska Plakias na jižním pobřeží Kréty během dovolené cestuje, jsou ostrovní pláže. A na ně může být prázdninové středisko Plakias právem hrdé, neboť si zde na své přijdou milovníci jak turistický plně vybavených pláží, tak také těch opuštěnějších, na nichž mají turisté dostatek prostoru a svým způsobem soukromí.

plakias-plaz

Přímo u letoviska nechybí na zdejších písečných pláží se šedým pískem veškerá turistická vybavenost. K dispozici jsou plážová lehátka a slunečníky a turisté mohou zajít na rychlé jídlo do stánku s občerstvením nedaleko. Přístavní hráz prakticky rozděluje zdejší pláže na dvě části.

Jižní pláž, zvaná také prostě Plakias, má na délku asi jeden kilometr a táhne se jižním směrem podél letovisek Finikas a Kampos. Dovolená v Řecku se tady bude líbit především rodinám s malými dětmi, neboť vstup do vody je tady pouze pozvolný a rodiče se nemusíš bát nechat své děti koupat v průzračně čistých vodách Středozemního moře samotné.

plakias-more

Západně od letoviska se pak nalézá menší, asi 300 metrová pláž, s jednoduchým názvem Plakias West. Zde jsou též dispozici plážová lehátka a slunečníky, ovšem tuto pláž budou nejčastěji využívat příznivci šnorchlování. Kamenité mořské dno tu totiž skýtá pestré možnosti objevování podmořského života. Kousek od pláže leží několik taveren, kam mohou turisté zajít i během dne na něco dobrého k snědku.

Pobyt v letovisku Plakias se bude líbit i turistům, kteří nechtějí strávit celou svou dovolenou na jednom místě a rádi poznávají okolí místa pobytu. Vesnička je ideálním místem pro podnikání výletů do okolí. Zajímavé jsou například vodní mlýny v zátoce souda nebo je možné se vydat na výlet vláčkem po okolí.

plakias-pristav

Turisté, kteří se chtějí vydat dále do vnitrozemí ostrova, si pak obvykle půjčují malá auta nebo motocykly a cestují hlavně podél jižního pobřeží Kréty na vlastní pěst. V případě, že se turisté mohou pohybovat dále od místa pobytu, určitě stojí za návštěvu klášter Preveli, jež se nachází východně od Plakiasu, anebo pevnost Frangokastello, ležící na opačné straně.