Řecký ostrov Karpathos

Mezi Krétou a Rhodem se napříč Egejským mořem táhne jako housenka okouzlující ostrov Karpathos. Patří do souostroví Dodekanésos a je jeho 2. nejrozlehlejším ostrovem. Největším ostrovem Dodekanés je severovýchodně ležící Rhodos.

U severního cípu k němu náleží ještě malý ostrůvek Saria, na jihu pak Kasos a Armathia. Typickým znakem Karpathosu je divoká fauna a flóra a atmosféra starého Řecka, která je cítit napříč celým ostrovem. Je dlouhý cca. 50 kilometrů, na šířku pak mezi 6 – 11 kilometrů. Jeho poměrně členité pobřeží má délku úctyhodných 160 km a hlavním městem je Pigadia.

Díky tomu, že Karpathos ještě příliš nezasáhla masová turistika jako blízké ostrovy Kréta a Rhodos, si tady mohou turisté vychutnávat úplně jinou dovolenou než čas volna na řeckém ostrově, strávený pouhým lenošením a odpočinkem na jeho písečném pobřeží.

Karpathos je samý kontrast a lze konstatovat, že je vlastně jedním velkým pohořím. Nejvyšší vrchol se jmenuje Kali Limni a nad mořskou hladinu se tyčí do výšky více než 1.200 m. Příroda Karpathosu je poměrně pestrá, daří se zde borovicím a prosperují tu cypřiše a rozlehlé háje oliv. Pláně ve vnitrozemí pak pokrývají louky s voňavými bylinami, daří se zde vínu a ovocným stromům.

Pro příznivé podnebí je Karpathos považován za doslova skvělé místo pro prožití letní dovolené u moře v Řecku. Během sezóny tu prší jen minimálně a slunečních paprsků si zde dosytosti užije každý. Pláže jsou ponejvíce písečné, ale občas lze natrefit i na pláž s oblázky. Tu údajně nejkrásnější, Apellu, tvoří písek zlaté barvy a je lemována skalisky a zelenými stráněmi.

Azurově modrá voda nutně vyvolává v návštěvnících Karpathosu dojem, že jsou na dovolené někde v karibském ráji a nikoliv na středomořském ostrově. Mezi populární pláže ještě patří Damatrie, Kyra Panagie. Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis či Agios Thoros. Na jihu ostrova Karpathos panují skvělé podmínky pro vodní sporty, zejména windsurfing a proto sem na dovolenou míří spousta akčních jedinců z celé Evropy.

Kvůli procestování ostrova v průběhu dovolené je možné si vypůjčit skútr, motocykl či automobil. Během několika dní je tak možné velmi dobře poznat ostrovní krajinu a Karpathos prozkoumat ze všech stran. Vydat se je možné samozřejmě i na pěší výlety, doporučuje se ale pořídit mapu a pohybovat se pouze po značených cestách.