Řecký ostrov Chios

Chios je pátým největším ostrovem Řecka a leží v Kykladských ostrovech v Egejském moři. K sousedům Chiosu v souostroví patří například Naxos, Mykonos či Santorini. Občas se o něm mluví jako o ostrovu vůní. Jaký je k tomu důvod? Na celém ostrově rostou jasmíny a pomerančovníky, jež propůjčují Chiosu typickou sladkou vůni.

Ve všech koutech ostrova rostou ovocné sady, granátová jablka, fíky, pomeranče, mandarinky, další citrusy a nachází se tu i pole s kvetoucími divokými tulipány. Návštěvníci ostrova, kteří tráví svou dovolenou v Řecku právě na ostrově Chios, bývají okouzleni zdejší přirozeností a nádherným mořem s až neuvěřitelně čistou vodou. Ten si s sebou nese pestrou minulost a byl dokonce i jakýmsi centrem helénské kultury. Pobývaly tu totiž takové osobnosti lidské historie, jakými byli Homér, Neophytos Vamvas a plno dalších.

Chios je téměř 220 kilometrů dlouhý, rozkládá se na ploše téměř 850 kilometrů čtverečních a jeho břehy omývá Egejské mořem. Sever ostrova je jen sporadicky osídlen a nalézá se zde nejvyšší vrchol ostrova Mt. Pelinaios, měřící 1.297 metrů.

Život na Chiosu se točí okolo hlavního města Chio, kde trvale bydlí valná část obyvatel a v němž se nachází i přístav. V okolí města Chio také tráví dovolenou většina turistů, kteří na Chios přicestovali strávit svou dovolenou. Na ostrově je k vidění několik středověkých vesniček, ve kterých jsou dosud k vidění domy, stavěné starým postupem z kamenů. To působí velice romantickým dojmem. Mezi nimi se čas od času najde taverna připravující chioskou kuchyně, která už zdálky láká k návštěvě a posezení u dobrého jídla svou příjemnou vůní.

Na Chiosu si turisté mohou vybírat hned z několika pláží a vybrat si tu, která vyhovuje tomu, co od své dovolené u moře v Řecku očekávají. Rodiny s dětmi preferují písečné pláže pro jejich ratolesti, mladší jedinci zase volí spíše pláže s mořskými útesy a bohatým životem pod hladinou.

Směřuje sem také celá řada příznivců sportů, kteří obdivují zdejší vlny a surfují podél pobřeží. Většina pláží je písčitých a pouze některé z nich mají povrch pokrytý jemnými oblázky. Mezi nejznámější ostrovní pláže patří určitě Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, na které jsou černé kamínky.

Volný čas dovolené na ostrově Chios je synonymem pro dokonalý odpočinek. Pláže jsou poloprázdné, nehrozí tady masový turismus a tak si jeho návštěvníci mohou vychutnávat své soukromí. Od května do října se teploty pohybují kolem třiceti stupňů a panuje tu letní sezóna. I během zimy stojí za to Chios navštívit a vypravit se poznávat místní památky či věnovat se výletům po okolí.