Ostrov Alonissos

V průběhu posledních let bývá hottipem pro letní dovolenou v Řecku na ostrovech Egejského moře v katalozích a dalších nabídkových materiálech cestovních kanceláří nejen v České republice řecký ostrov Alonissos. Ten se nachází východně od známějších ostrovů Skiathos a Skopelos, které jsou někdy nazývány jako diamanty ostrovů sporadského souostroví. Ke druhému největšímu ostrovu Řecka Evii je to jen asi 50 kilometrů jihozápadním směrem.

Během dovolené na Alonissu je prý údajně možné spatřit jedny z nejpůsobivějších západů slunce v celém Středomoří. Zajímavostí pro ty z turistů, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou právě na Alonissu, je skutečnost, že ostrov je součástí unikátního mořského parku. Cesta na Alonissos je zprostředkovávána loděmi z blízkého ostrova Skiathos, kde bylo vybudováno mezinárodní letiště, neboť na Alonissu zatím mezinárodní lety přistávat nemohou.

Alonissos zabírá plochu jen asi 60 km2 a trvale jsou tady hlášeny k pobytu jen necelé tři tisícovky ostrovanů. S největší pravděpodobností je i to důvodem, proč je Alonissos prozatím nepoznamenán cestovním ruchem a během dovolené je zde všude cítit uvolněná a pohodová atmosféra.

Na ostrově vegetují léčivé rostliny v hojném množství a tak bývá často nazýván přírodní lékárnou. Během posledního desetiletí 20. století byl v okolí Alonissu vyhlášen za národní park mimo jiné i proto, že se ve jeho pobřežních vodách usadilo několik posledních jedinců tuleně středomořského.

Za absolvování stojí v čase dovolené cesta do letovisek Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město zdevastovalo roku 1965 zemětřesení a od té doby se legislativa ostrova přemístila do přístavu Patitiri. Obě obce nejen že podtrhují působivou historii ostrova, ale také je zde dobrá příležitost pro nákup upomínkového předmětu nebo si dát v některé z ostrovních kaváren vyhlášenou řeckou kávu.

Komu chutnají mořské plody, by neměl minout ochutnávku čerstvých ryb, které zdejší kuchařští mistři výborně upravují na nejrůznější způsoby.