Ostrov Thassos

Thassos je nejsevernějším řeckým ostrovem v Egejském moři a patří k často vyhledávaným turistickým destinacím Evropě. Rozloha ostrova činí téměř 400 kilometrů čtverečních a celková délka pobřeží dosahuje hodnoty sta kilometrů. Nejvyšším bodem na ostrově Thassos je hora Ypsarion, která se šplhá do výšky 1208 metrů.

Dle řecké mytologie byl ostrov Thassos sídlem Sirén, které svým neodolatelným zpěvem lákaly k ostrovu námořníky. Ti přestali být pod vlivem jejich vábení ostražití a jejich lodě u pobřeží Thassosu ztroskotaly. Hlavním důvodem, proč je Thassos tak přitažlivý pro turisty v současnosti, pochopitelně nejsou mýtické Sirény, ale krása zdejší přírody, nádherné pláže, průzračně čisté moře a v neposlední řadě také pohostinnost místních obyvatel.

thassos-01

Říká se že, Thassos patří k nejzelenějším ostrovům v Řecku vůbec. Za své přízvisku vděčí bujnému borovicovému lesu, který pokrývá značnou část území ostrova. Turisté naleznou na Thassosu všechno, co mohou od příjemné letní dovolené na řeckých ostrovech očekávat. Při pobřeží na ně čekají nádherné písečné pláže i zastrčené romantické zátoky, které lemují drsná skaliska. Vnitrozemí pak nabízí malebné horské vesničky, celou řadu archeologických památek a v neposlední řadě také horstvo, z jehož nejvyššího vrcholu Ypsario je jedinečný výhled na celý Thassos a přilehlé moře.

Večer, když už se horké středomořské slunce skloní k obzoru mohou, turisté na ostrově Thassos zajít do některé z místních kaváren a ochutnat zdejší kulinářské speciality, nebo posedět nad skleničkou dobrého a sladkého ostrovního vína, které bylo známé už ve starověku. Zdejší letoviska nabízejí také možnost něco nakoupit v množství obchůdků nebo se pobavit v některém z místních barů.

thassos-02

Hlavním městem ostrova Thassos je Limenas. Toto město se nachází v severní části Thassosu a je nejen nejrušnějším letoviskem na celém ostrově, ale také jeho hlavním přístavem. Právě z Limenasu odjíždějí trajekty na pevninu či na další řecké ostrovy. Během procházky po zdejší promenádě mohou turisté nakupovat v malých obchůdcích, nebo si zajít na něco dobrého do některé z taveren. Milovníci historie si určitě nenechají ujít prohlídku vykopávek antického náměstí z 5. století před naším letopočtem, kterému se říká agora. Ze starého přístavu vyplouvají každé ráno nejen místní rybáři, ale také lodě, dopravující návštěvníky ostrova na krásné pláže Makryammos a Golden Beach.

Velmi oblíbeným letoviskem na Thassosu je vesnička Skala Rachoni. Ta byla původně zastrčenou rybářskou osadou, nad kterou se k nebi tyčí jedinečné panorama blízkých hor. Skala Rachoni se nachází asi 15 kilometrů od Limenasu a necelé 3 kilometry od přístavu Prinos, kde se také konají pravidelně každý týden trhy. Turisté, kteří zvolí ubytování ve Skale Rachoni, se mohou těšit během své dovolené na klid a pohodu a hlavně krásné pláže, jež jsou omývány čistými vodami Egejského moře.

thassos-03

Astris je poměrně klidné letovisko, ležící ve vzdálenosti necelých 60 kilometrů od hlavního města ostrova Thassos. Původně byla tato vesnička údajně pastýřskou osadou, ale díky krásné pláži a blízkosti další známé pláže s jemným bílým pískem Psiliamos, zažilo letovisko během posledních desetiletí značný rozmach. Dnes tady turisté najdou supermarkety, půjčovnu vybavení pro vodní sporty a další turistickou vybavenost. Letovisko Astris je ideálním místem pro dovolenou pro všechny, kteří chtějí během pobytu na řeckém ostrově Tahssos podnikat pěší výlety do přírody. Stejně tak se tady ale budou dobře cítit i vyznavači plážového lenošení a také rodiny s malými dětmi.

Hned dvě pláže se zlatavým pískem a průzračně čistou vodou je možné najít v oblasti Kinira. Dříve se v této části Thassosu těžilo zlato a na úbočí hory Fanos se dodnes zachovaly staré důlní šachty. Kinira je současně názvem malého ostrůvku, který se nachází nedaleko pobřeží. Naproti němu, pod geometrický téměř dokonalou horou, se nacházejí hned dvě písčité pláže, obě s křišťálově čistou vodou a hustou vegetací. Pláže od sebe odděluje skalnatý výběžek, který vybíhá do blankytně modrých vod přilehlého moře.

thassos-04

K poměrně rušným letoviskům patří Limenaria, jež se nachází v jižní části ostrova. Cestovní ruch je tady velmi rozvinutý a na návštěvu hostů Limenarie tu čeká krásná promenáda, která vede podél pobřeží. Jak již bývá ve známých letoviscích zvykem, i tady mají turisté možnost vyzkoušet si celou řadu vodních sportů. Pláže jsou tady většinou písčité nebo oblázkové a vhodné pro rodinnou dovolenou.

Údajně nejhezčí pláží celého ostrova je takzvaná Zlatá pláž (Golden Beach), jejíž břehy omývá překrásně čisté moře a je kolem dokola lemována zelenými borovicemi. Vzhledem ke skutečnosti, že jde o písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře, je vhodná i pro pobyt rodičů s malými dětmi. Pláž se nachází mezi vesničkami Skala Potamias a Skala Panagias a určitě stojí za návštěvu i pokud jsou turisté ubytováni jinde na ostrově.

thassos-05

Letovisko Pefkari se nachází v malém zálivu na jižní straně ostrova. Nejde o nijak velké středisko, vlastně je tvoří jen několik málo hotelů a apartmánových domů. V okolí letoviska se nachází příjemný piniový lesík, u nějž se nachází několik malých kaváren a taveren. Do nichž mohou návštěvníci ostrova Thassos zajít na něco dobrého k jídlu či jen tak posedět nad šálkem dobré kávy. Z Pefkari je to do Limenarie asi tři kilometry. Městečko patří mezi klidná a tichá letoviska, avšak je zde možné využít bohaté nabídky vodních sportů. Zdejší pláž je písečná, ale vstup do moře je oblázkový.