Olympská riviéra

Pokud má být řeč o Řecku, veřejným tajemstvím řady protřelých turistů, kteří mají Řecko zcestovalé od severu k jihu a od západu k východu, je kupodivu řecká pevnina. Především pak Olympská riviéra, rozkládající se přímo pod bájným Olympem.

Na turisty čekají v této části Řecka nádherné a působivé výtvory matky přírody, jež překvapí na straně jedné drsnými horami a na straně druhé čisťoučkým mořem a plážemi se zlatavě zbarveným jemným pískem, ideálními k prožití skvělé letní dovolené v Řecku. Davy lidí, toužících po odpočinku, tu však nejsou a moře i pláže bývají skoro pořád téměř dokonale čisté.

Nejnavštěvovanějšími středisky pro dovolenou na Olympské riviéře bývají Nei Pori, Leptokaria, Platamonas a Paralia. Každé z nich skýtá turistům množství různých apartmánů, malých hotýlků a samozřejmě hotelů, kde se mohou během své dovolené ubytovat a užívat si zdejší pohody a poklidně plynoucí atmosféry.

Riviéra pod Olympem bývá někdy označována jako Pierie. Její pláže jsou každým rokem ohodnoceny modrými vlajkami a zdejší pobřeží láká nejen dovolenkáře, hledající poklidnou dovolenou na březích moří, ale též cestovatele, kteří se rádi pěšky vydávají na vrcholky hor a vychutnávají si atmosféru časů dávno minulých. Blízké horstvo Olympos si dle řeckých bájí zvolilo 12 bohů za své sídlo a právě odtud panoval nejvyšší z nich Zeus. Okolí Olympu bylo v roce 1938 vyhlášeno národním parkem.

Pravděpodobně nejhezčí pláže celé riviéry se prý nalézají nedaleko obce Nei Pori. Nei Pori leží nedaleko jižní části pohoří Olymp. Pro sportovní typy jsou u pláží připraveny atrakce v podobě jízdy na vodních lyží, let na padáku taženém motorovým člunem a podobné vodní sporty. Na děti čeká v centru městečka lunapark, dospělí zase mohou navštívit některý ze zdejších barů, taveren nebo obchodů.

Necelé 3 kilometry od Nei Pori leží příjemné středisko Platamonas. I zde panují velmi dobré podmínky k příjemné dovolené u moře takové, jak má být, neboť mořská voda je zde průzračně čistá. Nad Platamonasem se navíc nachází zřícenina hradu, která romanticky vynikne při západu slunce. Dokonale je možné si pohled vychutnat během večerní procházky po pobřeží.